News

Zákonná povinnost využívání BIM v ČR se prozatím posouvá

Návrh věcného záměru zákona k digitalizaci českého stavebnictví je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Zákonná povinnost využívání BIM pro nadlimitní státní zakázky v České republice bude nejdříve v roce 2024. Takto zní informace k projektování a realizaci stavebních projektů v článku jednoho z nejvýznamnějších stavebních portálů TZB-info.cz z listopadu loňského roku. Dovolujeme si část článku, do kterého jsme mimochodem také měli čest sami svými zkušenostmi z praxe aktivně přispět, níže citovat.

Ačkoli se v řadě západních zemí technologie BIM již pevně etablovala, v českém stavebnictví je její využívání prozatím doménou spíše větších firem. Zásadní přínosy, které takzvané digitální dvojče nabízí, zahrnují lepší efektivitu práce, vyšší transparentnost či snížení chybovosti v rámci celého procesu. Od roku 2024 by mělo být využití BIM v Česku povinné u všech nadlimitních veřejných zakázek.

Podle Erika Štefanoviče, jednatele projekční kanceláře DELTA Group ČR, začíná být plánování stavebních projektů BIM v branži již standardem. „Je štěstí, že máme poměrně mnoho investorů, kteří si výhody BIM uvědomují,“ uvádí. Kromě eliminace ztráty dat, se kterou investoři mnohdy bojují, jim technologie nabízí cestu, jak zefektivnit další kroky při postupu zpracování projektu, a to od výběrového řízení na zhotovitele stavby až po realizaci. Ještě cennější pak bývá úloha digitálního dvojčete po dokončení stavby, zejména optikou facility managementu. Model totiž obsahuje kompletní informace o objektu, které jsou velmi důležité při rekonstrukcích nebo přestavbách.

Dříve se často pod pojmem informační modelování staveb chápalo vše, co nějakým způsobem reflektovalo třetí rozměr. BIM však není pouze o prostorovém zobrazení. Kromě 3D je nyní nasazován také čtvrtý rozměr symbolizující simulaci výstavby z časového hlediska, a tím to nekončí. „Implementace 5D pak představuje rozměr finančních toků, čerpání rozpočtu. Pomyslné 6D směřuje k tématům, jako je takzvaná ekologizace stavebnictví, cirkulární ekonomika nebo udržitelná výstavba. A 7D může představovat propojení vzájemných BIM modelů budov do jednoho SMART celku,“ vysvětluje Erik Štefanovič.

Jedním z klíčových trendů, který do oblasti stavebnictví v posledních letech promlouvá, je fenomén udržitelnosti. Současná situace spojená s nárůstem cen plynu a elektřiny pak ještě výrazněji podtrhla důležitost energetických úspor. Právě při jejich realizaci hraje BIM podstatnou roli.

Doporučujeme přečíst i zbývající část článku Povinnost využívání BIM se prozatím posouvá od Martina Forala na portálu TZB-info.cz ZDE.

Pro klienty, které téma BIM zajímá jen dále upřesňujeme, že je nutné si uvědomit, že BIM není virtuální realita, ta je jen malou součástí výhod BIM projektování. Možnost nasadit si 3D brýle a projít se budovou dříve, než stojí je velmi lákavé. „Tato možnost je vrcholem komplexního „ledovce“, která srozumitelně ukazuje investorovi, zda dostane skutečně to, co požaduje.

Je třeba, aby investoři vnímali BIM spíše jako souhrn informací a transparentních postupů, který vnesou do jejich stavebního projektu zcela nový a velmi efektivní přístup k přípravě, realizaci a užívání objektu. Poskytujeme spoustu nejrůznějších konzultací a pomoci při zadávání BIM projektu, protože jsme si vědomi, že leden 2024, na kdy je zatím vládou odsunuta povinnost zadání státních nadlimitních zakázek v BIM, se neodvratitelně blíží,“ uzavírá téma BIM jednatel Erik Štefanovič.

Společně s moderátorem Petrem Karbanem, šéfredaktorem online portálu Hospodářské komory ČR: KomoraPlus.cz jsme připravili sérii podcastů ve kterých se snažíme definovat co vlastně přináší BIM do stavebních projektů. Odhadnout jak vzdálený je horizont, kdy budeme v Čechách metodou BIM skutečně běžně projektovat a stavět nové budovy? Na tuto otázku dostanete odpovědi ve čtyřech dílech podcastů BIM JAKO FENOMÉN.

Naleznete je zde na Spotify popřípadě si můžete jednotlivé díly poslechnout na YouTube.
Věnovali jsme se těmto tématům:

 

Máte dotazy? Zájem o konzultaci? KONTAKTUJTE NÁS!
Informace a kontaktní osoby přímo na naše odborníky na přípravu stavebních projektů v BIM (Building Information Modeling) ZDE.
Referenční projekty projektované v BIM si můžete prohlédnout ZDE.

Martin Pejchal_DELTA Group ČR

Ing. Martin Pejchal
+420 568 800 817
m.pejchal@delta-group.cz

Ing. Martin Mišún
+421 918 382 752
m.misun@delta-group.sk

 

Zajímavý článek k tématu, co přináší BIM do stavebních projektů si můžete přečíst také ZDE.

 

nejnovější příspěvky

TECTI Headquarter Wels Eingangsbereich

02. června 2023

Nová centrála TECTI – krizové řízení projektů s LEAN managementem v praxi

Nové sídlo pro TECTI Group ve Welsu je ukázkovým příkladem úspěšného projektového řízení ze strany kompletního dodavatele teambau. Navzdory současným komplikacím s dodávkami zajistilo využití LEAN managementu záruku termínu a garanci nákladů v dalším úspěšném projektu společnosti teambau. Včasné a přímé zapojení všech partnerů již od prvotní fáze plánování hrálo ústřední roli při optimalizaci budovy a naplnění cílů klienta....

Mehr

17. května 2023

INGOB ZT GmbH bude pokračovat v duálním řízení společně s DELTA Group

Po nečekané smrti zakladatele a jednatele společnosti INGOB Andrease Gobieta bylo nyní jmenováno nové vedení této významné stavební firmy v sousedním Rakousku. Helga Juri, dlouholetá zaměstnankyně INGOB, a spolumajitel a jednatel společnosti DELTA Group Wolfgang Kradischnig, se nyní dělí o manažerské úkoly. Jen před několika týdny vstoupila skupina DELTA v rámci postupné fúze do společnosti INGOB ZT GmbH....

Mehr

09. května 2023

E-book pro investory: Realizace stavebního projektu krok za krokem

Výstavba je maximálně komplexním záměrem a díky tomuto e-booku skupina firem DELTA s 47letou praxí v oboru, zprostředkovává srozumitelnou řečí základní vědomosti o výstavbě, které jsou pro úspěch stavebního projektu a jeho provozování rozhodující. Komplexně pojatá publikace na pouhých 37 stranách shrnuje vše důležité o plánování, projekci a realizaci budov....

Mehr