Projektový management DELTA pro nemocnici, kde platí, že lidský přístup a preciznost je nejlepší lék
10. září 2020
Od roku 2014 do jara 2019 prošla nemocnice sv. Josefa ve Vídni četnými proměnami. Za jejich stavebními úpravami, rekonstrukcí a přestavbou stála v roli projektového managera DELTA. Erik Štefanovič projekt této nemocnice komentuje: „Naši rakouští kolegové mají opravdu hluboké znalosti v tomto oboru, který je na přestavbu a výstavbu extrémně citlivý nejen na kvalitu, technologickou náročnost, ale i garanci dodržení stanovených termínů pro dokončení stavebních prací. Projektový tým DELTA opět potvrdil, proč jsme ve stavební branži známí jako partner, který v každém projektu aktivně hledá maximum možností pro nejlepší výsledek. To nám umožnilo dosáhnout úspěšného dokončení tohoto rozsáhlého projektu, který probíhal několik let v mnoha fázích.“
Naším aktuálně dokončeným projektem je nemocnice sv. Josefa ve Vídni, která se v rakouském hlavním městě stává velkým pojmem: Se čtyřmi tisíci porody ročně se brzy stane největší porodnicí v Rakousku. Od roku 2014 byla nemocnice za plného provozu rekonstruována a rozsáhle přestavěna. V roce 2017 bylo dokončeno a otevřeno nové lůžkové křídlo a v roce 2018 oddělení pediatrie s neonatologií (pro nemocné novorozence a předčasně narozené děti). V listopadu 2019 byly otevřeny čtyři nové operační sály a pět intenzivních lůžek včetně pomocných místností. Nemocnice sv. Josefa měla v rámci projektu k řešení dvě stěžejní části nemocnice. Ta první byla rozšířením centra pro rodiče a děti a ta druhá významná část bylo oddělení onkologie. DELTA v tomto projektu přebrala úlohu projektového managementu jednotlivých projektů, včetně managementu smluv a výběrového řízení.
428 setkání a mnoho osobních závazků
Není těžké si přiznat, že stavební projekt, který trvá více než 12 let (prvotní plán rekonstrukce pocházel z roku 2007) musel projít běžnými změnami, jako jsou změny personálu a rozdílnými názory nových managerů, a to není vždy snadné. Konflikty jsou součástí každého projektu a nelze jim zcela předejít, ale řešení lze nalézt v aktivní asertivní komunikaci.
Partnerská projektová kultura DELTA výrazně podpořila vývoj projektu
Ve spolupráci na tomto projektu jsme se však přesvědčili, že rozdílné pohledy a pracovní metody lze pro projekt využít produktivně. Několik společných startupů a pracovních workshopů a zprostředkování školení naší projektové manažerky Hildegard Utermöhlen usnadnilo nalezení řešení v konfliktních situacích a sloužilo účastníkům jako důležitý proces učení.
Podněty, které stmelily projektový tým
Společné úsilí, které směřuje pro podporu dobré věci, usnadňuje řešení sporů a přibližování se hlavnímu cíli. Nemocnice sv. Josefa se vyznačuje tím, že se o všechny pacienty, matky a děti láskyplně pečuje a člověk se zde cítí skutečně v centru pozornosti. Rovněž výjimečná lékařská odbornost a hloubka lékařského vybavení jsou mimořádné. Erik Štefanovič za DELTA ČR doplňuje k tomuto projektu vídeňské nemocnice: „Moderní klinika nemusí být výjimečná pouze z hlediska vyspělosti medicíny; moderní budovy jako celkového zázemí pro pacienty, stejně jako technologicky vyspělým vybavením místností a operačních sálů. Naším cílem bylo soustředit se také na to, aby budova splňovala i širokou škálu specifických požadavků, které nejen podporují každodenní práci a procesy zdravotníků, ale aby také pacientům nabízela možná co nejkomfortnější pobyt v době léčby, kdy je jejich organismus oslabený. Z nových prostor doslova dýchá klid, čistota, preciznost, promyšlený koncept každého detailu, což můžete na následujícím videu posoudit i sami.“
Naše projektová manažerka Hildegard Utermöhlen o tomto projektu nadšeně mluví i přesto, že v něm strávila několik let: „Otevření NIMCU (jednotky novorozenecké intenzivní péče) v létě 2018 bylo skutečným vrcholem. Neuvěřitelně skvělý pocit, protože toto špičkové zdravotnické zařízení je tak nesmírně důležité pro zdravý vývoj předčasně narozených dětí a myslím, že je skvělé, jaké pohodlí nabízí novopečeným maminkám s jejich novorozenci. “
Gerhard Fuchs, náměstek ředitele administrativy v nemocnici sv. Josefa, k projektu dodal: „Strukturální implementací územního plánu stanovujeme směr pro další desetiletí. Koordinace stavebního projektu mezi vysoce specializovanými odborníky v oblasti medicíny a ošetřovatelství bez zkušeností na staveništi na jedné straně a projektanty a staviteli na straně druhé je složitá. V projektové kultuře založené na partnerství jsme úspěšně překonali nevyhnutelné nedorozumění bez obviňování, nepředvídatelné události tvořivě vyřešili a celý tým se propojil. Proto je pro nás nesmírně cenné řízení stavebních projektů v atmosféře, kterou DELTA aktivně vytváří, tzn. v takové, která „tiká ve stejném rytmu jako my“, která je orientovaná na řešení a která oceňuje faktické a mezilidské výzvy. V projektových manažerech DELTA jsme našli toho správného partnera.“
„Klient jako skupina firem Vinzenz Gruppe a zejména její projektový manažer pan Fuchs byli hlavním důvodem pro týmově orientovanou a partnerskou atmosféru v tomto projektu. Logickým důsledkem toho je vysoká angažovanost týmu, motivace a radost, se kterou celý projektový tým pracoval, “ vysvětluje závěrem Wolfgang Kradischnig k projektu.