News

BIM ve fázi správy budovy: 4. díl našeho podcastu BIM JAKO FENOMÉN

BIM a jeho vazby na Facility Management. V čem jsou integrovaná data z BIM modelu investorovi přínosem? Je to téma, které je skutečně zatím na počátku objevování přínosů a možností? Jaký je vztah mezi softwary Facility Managementu a BIM? Kdy je třeba v BIM projektování myslet na požadavky Facility Managementu?

Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR, hned na úvod podcastu upozorňuje, že doba projektové přípravy a realizace stavby je z časového hlediska životnosti budovy a také její energetické náročnosti téměř zanedbatelná. O to důležitější je však pro dlouhodobý provoz a správu objektu. Je třeba si uvědomit, že v době životního cyklu opakovaně dochází k přestavbám, rekonstrukcím nebo třeba energetickým optimalizacím objektu, a právě i zde – mimo standardní provoz budovy – je BIM model velmi přínosný a výraznou přidanou hodnotou pro majitele objektu.

„BIM je metoda informačního modelování, způsob projektové přípravy objektu. Není to software, jak se mnozí domnívají “ vyvrací mylné označení BIMu Pavel Lacina, country manager společnosti Dalux. „Výstavba je jako ekosystém, do kterého vstupuje velmi mnoho podnětů, unikátních faktorů a BIM modelování budov je vhodný způsob, jak vytvořit komplexní databázi informací“.

Mnoho investorů zápasí se ztrátou informací
„V době, kdy dva lidé dělají souběžně totéž, dochází k mrhání prostředků a často i k chybám. Díky BIM modelu se informace neztrácejí. I noví členové týmu v různých fázích stavebního projektu snadno nastoupí do fungujícího procesu projekce, výstavby nebo provozu a snadno všechny týmy informace a data využívají ve vzájemné synergii i několik desítek let“, argumentuje Erik Štefanovič na adresu projekce budov v BIM.

Jaká data jsme schopni z BIM modelu uchopit a efektivně pro správu budovy využívat? Které informace jsou pro investora nutné pro správu své nemovitosti? Jaké informace je třeba implementovat do BIM modelu dle specifických požadavků Facility Managementu? To jsou otázky, na které hledáme odpovědi v tomto podcastu, jehož hlavním tématem je BIM a Facility Management.

BIM nejen pro nové objekty: digitalizace stávajících budov

Velmi oblíbenou a poptávanou službou je nyní digitalizace již stávajících objektů. Screening současného stavu budovy a vytvoření kvalitní databáze informací třeba pro nové majitele budov na základě kterých je možné kompetentní rozhodování o přestavbě, revitalizaci a velmi často také hledání cest pro energeticko-ekonomickou optimalizaci. I v tomto směru a fázi životního cyklu budovy je budova projektovaná v BIM, jež má kvalitní databázi informací, ve velké výhodě. Díky digitalizaci budovy neboli digitálnímu dvojčeti budovy může investor rychleji a lépe zareagovat na stávající situaci a řešit flexibilněji energetické hospodaření budovy.

Digitalizace stávajících budov je také velmi prospěšná v případě rekultivace brownfieldů. Tzv. Mixed Reality neboli smíšená realita se nám velmi osvědčila při rekonstrukci historické budovy Pradiareň 1900 v Bratislavě pro farmaceutický koncern Takeda.

Největší přínos BIM do projektů?

Dobře uchopený BIM projekt předává komplexní informace technikům v oblasti facility managementu.  Jak doslova Erik Štefanovič závěrem v podcastu říká: „Umožníme bez ztráty energie využít komplexní data a informace z oblasti stavebnictví odborníkům pro správu a provoz. Je to velmi přínosné a užitečné zúročení energie, kterou projektanti do přípravy budovy vložili.“

 

Pro ty z vás, které téma Building Information Modeling zajímá, doporučujeme si poslechnout i předchozí díly podcastu BIM JAKO FENOMÉN přímo na Spotify, případně na našem YouTube kanále.

Věnovali jsme se těmto tématům:

1.díl: BIM a projekce

2.díl: BIM a digitalizace stavebního řízení, BIM a legislativa

3. díl: BIM a realizace výstavby

nejnovější příspěvky

27. září 2023

Udržitelnost jde ruku v ruce se sociální zodpovědností

Žijeme v uspěchané době. Okolo nás i v našem oboru se neustále něco nového děje, vyvíjí, inovuje, a i přesto je třeba si umět najít čas POMÁHAT. Nejen jako jednotlivec každý za sebe, ale i většina firem zaměřených na udržitelnost se obvykle zapojuje do dobročinných aktivit v místě, kde podniká. Ani my v DELTA Group ČR nejsme jiní a v Třebíči podporujeme různé charitativní či sportovní akce....

Mehr

20. září 2023

Jihlava získá novou Horáckou multifunkční arénu

Máme před sebou další důležitý milník v přípravě a koordinaci stavebních projektů. Jedná se o Horáckou multifunkční arénu, veřejnou stavební zakázku, která je pro Kraj Vysočina novou příležitostí nejen na podporu sportovních talentů, ale také místem, které se stane centrem kultury a společenských akcí....

Mehr

21. července 2023

Skupina DELTA se stává vlastníkem INGOB.ZT GmbH

Vzhledem k neočekávanému odchodu Andrease Gobieta v dubnu tohoto roku musel být integrační proces mezi INGOB.ZT GmbH a DELTA Group, který byl zahájen na začátku roku 2023, realizován rychleji, než bylo původně plánováno. Aby bylo zajištěno řízení společnosti INGOB.ZT GmbH, spolumajitel a generální ředitel společnosti DELTA Wolfgang Kradischnig a dlouholetá zaměstnankyně INGOB.ZT GmbH Helga Juri okamžitě převzali duální řízení. Nyní je také dokončen převod vlastnictví, který byl plánován v několika fázích: Skupina firem DELTA je nyní jediným vlastníkem INGOB.ZT GmbH....

Mehr