News

BIM ve službách Facility Managementu

 

Patříte mezi ty, kteří plánují stavební projekt a vedle udržitelnosti a inteligentního technického fungování objektu je pro Vás důležitý dlouhodobě udržitelný ekonomický provoz? Pak jistě víte, že plnou podporu Vašich cílů lze efektivně zajistit při zpracovávání projektu formou BIM modelu. Vedle efektivní přípravy a bezkolizní realizace si zajistíte kvalitní data pro budoucí správu a provoz budovy.

Je dobré se již nyní připravit na možnost pasportizace svého objektu, jež nám na konci svého životního cyklu umožní určit zůstatkovou hodnotu v případě recyklace stavebního materiálu. Na podobná témata mimo jiné odpovídal ve své prezentaci náš kolega Marek Šnyrch na konferenci Dalux User Day, který se věnuje především digitalizaci stavebnictví a osvědčeným postupům ověřených praxí.

Na projektu Vývojového centra mobility BMW Group v Sokolově se klient rozhodl využít dánskou platformu Dalux jako svého společného prostředí pro sdílení dat (CDE – Common Data Environment). Tento projekt se stal jedinečným v České republice díky implementaci modulu Handover, který slouží k efektivnější digitální přípravě evidence majetků.

 

Prvenství modulu Handover pro BMW Sokolov

Pavel Lacina a Tomáš Fritz, kteří reprezentují české zastoupení společnosti Dalux, potvrdili, že právě na tomto projektu se v České republice poprvé využívá Dalux jako CDE pro přípravu majetků. Tato technologie umožňuje efektivní a transparentní správu projektu prostřednictvím centralizovaného systému, který zajišťuje snadnou komunikaci a sdílení dat mezi všemi účastníky projektu.

 

Samotný projekt Vývojového centra mobility BMW Group v Sokolově je rozsáhlý a zahrnuje celkovou plochu staveniště o rozloze 70 000 m². Díky volbě platformy Dalux jako CDE získal Marek možnost prezentovat relevantní poznatky a informace z tohoto projektu. Tato volba umožnila efektivní správu projektové dokumentace, plánování a koordinaci činností v rámci projektu, což přispívá k jeho úspěšnému průběhu a dokončení.

Při Markově všeobecné prezentaci využití CDE platformy od společnosti Dalux v praxi zaznívaly velmi konkrétní a praktické otázky typu Jak je vhodné zadat As-Built model skutečného provedení stavby, Co v modelu (ne)chtít, nebo právě Jaké výhody z pohledu investora nebo budoucího majitele objektu digitalizace správy majetků a platforma typu Dalux přinese.

 

Kvalitní data pro budoucí provoz a správu budovy

Dalux FM nabízí majiteli a správci budovy model skutečného provedení provázaný s majetky a jejich vlastnostmi. Uživatelům budovy zase jednoduchá aplikace v mobilu umožní kontaktovat správce a investor má na jednom místě detailní přehled o svém majetku.

 

I tato skutečnost potvrzuje komplexnost a předvídavost celého stavebního záměru společnosti BMW Group v Sokolově včetně vysoké profesionality celého projektového týmu, který společně pevným krokem směřuje ke spuštění plného provozu Vývojového centra automobilů budoucnosti letos v létě a jehož generálním projektantem pozemních staveb byla pověřena DELTA Group.

 

Pokud vás zajímá téma digitalizace procesů při výstavbě a chcete získat více informací, neváhejte nás kontaktovat. Jsme připraveni sdílet svoje zkušenosti a znalosti s vámi.

DELTA Group Marek Šnyrch

Marek Šnyrch
Koordinátor poradentství udržitelnosti
Telefon: +420 724 872 660
Email: m.snyrch@delta-group.cz

nejnovější příspěvky

27. září 2023

Udržitelnost jde ruku v ruce se sociální zodpovědností

Žijeme v uspěchané době. Okolo nás i v našem oboru se neustále něco nového děje, vyvíjí, inovuje, a i přesto je třeba si umět najít čas POMÁHAT. Nejen jako jednotlivec každý za sebe, ale i většina firem zaměřených na udržitelnost se obvykle zapojuje do dobročinných aktivit v místě, kde podniká. Ani my v DELTA Group ČR nejsme jiní a v Třebíči podporujeme různé charitativní či sportovní akce....

Mehr

20. září 2023

Jihlava získá novou Horáckou multifunkční arénu

Máme před sebou další důležitý milník v přípravě a koordinaci stavebních projektů. Jedná se o Horáckou multifunkční arénu, veřejnou stavební zakázku, která je pro Kraj Vysočina novou příležitostí nejen na podporu sportovních talentů, ale také místem, které se stane centrem kultury a společenských akcí....

Mehr

21. července 2023

Skupina DELTA se stává vlastníkem INGOB.ZT GmbH

Vzhledem k neočekávanému odchodu Andrease Gobieta v dubnu tohoto roku musel být integrační proces mezi INGOB.ZT GmbH a DELTA Group, který byl zahájen na začátku roku 2023, realizován rychleji, než bylo původně plánováno. Aby bylo zajištěno řízení společnosti INGOB.ZT GmbH, spolumajitel a generální ředitel společnosti DELTA Wolfgang Kradischnig a dlouholetá zaměstnankyně INGOB.ZT GmbH Helga Juri okamžitě převzali duální řízení. Nyní je také dokončen převod vlastnictví, který byl plánován v několika fázích: Skupina firem DELTA je nyní jediným vlastníkem INGOB.ZT GmbH....

Mehr