News

2.díl podcastu o BIM je tu! Tentokrát k tématu BIM a schvalovací řízení v ČR

V jaké fázi je digitalizace procesu stavebního řízení v ČR? Jaké změny v oblasti státní sféry jsou nutné abychom v České republice využili potenciál Building Information Modeling na 100 % a dokázali těžit z nevídané informační komplexnosti BIM modelu budoucí budovy?

Projekční kanceláře včetně DELTA Group, potvrzují, že díky modelování objektu v BIM pracují rychleji, efektivněji, úsporněji, komplexněji a také díky simulacím dokáží ověřovat potřebná data pro provoz budovy dříve, než samotná budova stojí. Přesto je BIM zatím spíše fenomén, který je v českém stavebnictví více výjimkou než rozvíjející se běžnou praxí.

Jaké úpravy stavebního zákona zavést, abychom vytvořili systém, který bude v souladu s postupem, jak stavíme v Čechách?  Může si Česká republika v zavedení projektové přípravy v BIM a digitalizaci stavebního řízení vzít příklad ze zahraničí?

Probíhá o procesu digitalizace stavebnictví na úrovni zákonodárců již nějaká celospolečenská debata napříč resorty Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva obchodu a průmyslu? Hrozí nám oprávněně obavy, že místo digitální transformace celého procesu stavebního řízení dojdeme pouze k digitalizaci papírové formy dokumentace? Kdo bude tím zásadním hybným motorem v oblasti výstavby, který posune celý nehybný mechanismus vpřed?

Odpovědi na tyto otázky, které se týkají oblasti BIM a schvalovacího řízení v ČR si poslechněte v našem druhém dílu podcastu BIM JAKO FENOMÉN. S šéfredaktorem KomoraPlus.cz Petrem Karbanem diskutoval Erik Štefanovič a Hana Landová, zástupkyně Hospodářské komory a předsedkyně sekce Územního a regionálního rozvoje.

 

 

Pro ty z vás, které toto téma zaujalo, doporučujeme si poslechnout také 1.díl podcastu na téma BIM projekce v BIM a co nám digitální dvojče stavebního projektu nabízí.

nejnovější příspěvky

18. května 2022

Projektové řízení stavby, jež dokáže dokončit projekt v předstihu

Projektový management DELTA se při řízení a koordinaci projektu opírá o základní tři pilíře: řízení projektu z hlediska času, kvality a nákladů. U desetipatrové administrativní budovy DOCK IN FIVE v Praze Libni se i v obtížné situaci posledních měsíců, spojenou s chybějícími pracovníky u zhotovitelských firem a nedostatkem se neustále se zdražujícího stavebního materiálu, podařilo objekt kanceláří dokončit dříve, než nám určil investorem definovaný tzv. časový harmonogram stavby....

Mehr
uvodni fotka k druhemu dilu podcastu o bim na tema schvalovaci rizeni v ceske republice

27. dubna 2022

2.díl podcastu o BIM je tu! Tentokrát k tématu BIM a schvalovací řízení v ČR

V jaké fázi je digitalizace procesu stavebního řízení v ČR? Jaké změny v oblasti státní sféry jsou nutné abychom v České republice využili potenciál Building Information Modeling na 100 % a dokázali těžit z nevídané informační komplexnosti BIM modelu budoucí budovy? ...

Mehr

26. dubna 2022

Kombinace par excellence: nový mediální kampus ORF v rakouském Küniglbergu

Nové budovy na Küniglbergu spojují rakouské veřejnoprávní vysílání ORF tři média: televizi, rozhlas a online v redakci pro multimediální produkci....

Mehr