News

2.díl podcastu o BIM je tu! Tentokrát k tématu BIM a schvalovací řízení v ČR

V jaké fázi je digitalizace procesu stavebního řízení v ČR? Jaké změny v oblasti státní sféry jsou nutné abychom v České republice využili potenciál Building Information Modeling na 100 % a dokázali těžit z nevídané informační komplexnosti BIM modelu budoucí budovy?

Projekční kanceláře včetně DELTA Group, potvrzují, že díky modelování objektu v BIM pracují rychleji, efektivněji, úsporněji, komplexněji a také díky simulacím dokáží ověřovat potřebná data pro provoz budovy dříve, než samotná budova stojí. Přesto je BIM zatím spíše fenomén, který je v českém stavebnictví více výjimkou než rozvíjející se běžnou praxí.

Jaké úpravy stavebního zákona zavést, abychom vytvořili systém, který bude v souladu s postupem, jak stavíme v Čechách?  Může si Česká republika v zavedení projektové přípravy v BIM a digitalizaci stavebního řízení vzít příklad ze zahraničí?

Probíhá o procesu digitalizace stavebnictví na úrovni zákonodárců již nějaká celospolečenská debata napříč resorty Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva obchodu a průmyslu? Hrozí nám oprávněně obavy, že místo digitální transformace celého procesu stavebního řízení dojdeme pouze k digitalizaci papírové formy dokumentace? Kdo bude tím zásadním hybným motorem v oblasti výstavby, který posune celý nehybný mechanismus vpřed?

Odpovědi na tyto otázky, které se týkají oblasti BIM a schvalovacího řízení v ČR si poslechněte v našem druhém dílu podcastu BIM JAKO FENOMÉN. S šéfredaktorem KomoraPlus.cz Petrem Karbanem diskutoval Erik Štefanovič a Hana Landová, zástupkyně Hospodářské komory a předsedkyně sekce Územního a regionálního rozvoje.

 

 

Pro ty z vás, které toto téma zaujalo, doporučujeme si poslechnout také 1.díl podcastu na téma BIM projekce v BIM a co nám digitální dvojče stavebního projektu nabízí.

nejnovější příspěvky

03. října 2022

Celosvětově proslulé stroje Caterpillar jsou klientům zase o kousek blíž

Komfortní, funkční, designově přitažlivé. To jsou přívlastky pro nový provozní areál společnosti Zeppelin SK. Tím však unikátní charakteristika tohoto průmyslového areálu nekončí, toto centrum se může také pochlubit prvenstvím v oblasti CO2 neutrality a rovněž naprostou energetickou samostatností. Celý areál navíc ctí zásady firemního designu celosvětově proslulého výrobce stavebních strojů Zeppelin. ...

Mehr

27. září 2022

Spojily nás kvalitní zdravé budovy. Jsme součástí České rady pro šetrné budovy

Udržitelnost ve stavebnictví pro nás není jen téma a směr, kterým postupujeme při projektování a realizaci stavebních projektů. Udržitelnost vnímáme jako možnost dát budovám nový smysl a přidanou hodnotu, která jim vydrží po celou dobu životního cyklu. Zelená výstavba, energeticky úsporná řešení, stabilní návratnost investice do objektu a certifikace budov z řady BREEAM, LEED či německého DGNB, to jsou oblasti, kterými žijeme a které s velkou vervou a osvícenými investory prosazujeme....

Mehr
Arno Gingl

01. září 2022

Arno Gingl se stává jednatelem v rámci skupiny DELTA Group

Arno Gingl je nyní jednatelem společnosti Delta Projektconsult GmbH a sdílí aktivní vedoucí roli s Marcem Guido Höhnem. Díky svým rozsáhlým znalostem a vysoké úrovni angažovanosti v integrovaném poradenství vytváří pro klienty DELTA Group dlouhodobá strategická řešení v oblasti udržitelné výstavby....

Mehr