Vltavská filharmonie: Dlouho očekávaná kulturní stavba, která má dobře nakročeno
07. května 2024
Koncem ledna 2023 představil v Praze zakladatel a kreativní ředitel BIG Bjarke Ingels podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie. Na jejím základě se rozbíhají projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné výstavby.
Unikátní hudební komplex v pražských Holešovicích vznikne pod projektovým vedením sdružení firem DELTA Group, JE Group a FETTERS management. Zahájení stavby je plánováno na rok 2027, dokončení na rok 2032.
Mezinárodní skupina DELTA Group, je spolu s týmem DELTA Group ČR, jenž je vedoucím tohoto sdružení, spolu s českými partnery zodpovědná za přeshraniční řízení projektu a synergicky podporuje všechny procesy plánování s investorem. Z aktuálního dění na projektu Iveta Bosáková a Zbyněk Kovář doplňují, že momentálně velmi intenzivně probíhají schvalovací procesy architektonické studie.
Podrobná studie rozvíjí soutěžní návrh, se kterým studio BIG zvítězilo před dvěma roky v mezinárodní soutěži. „Vltavská filharmonie je zkomponována jako stoupající meandrující cesta od břehu řeky na střešní terasu. Všechny tři sály i doplňující prostory vznikly s cílem vytvořit dominanty na první pohled. Jsou vyladěny pro zvuk a zároveň nastaveny tak, aby byly funkční a zároveň nabídly možnost propojování lidí. Z této rytmické struktury vystupuje symfonie kolonád a balkonů jako platforma pro veřejný život. Expresivní i pragmatická. Nová filharmonie se stane klíčovou dominantou Prahy. Od řeky až po střechu,“ popisuje Bjarke Ingels, který architektonickou studii osobně představil nejprve 24. ledna v Centru architektury a městského plánování (CAMP) na přednášce Urban Talks, a následně i o den později na tiskové konferenci.
Tři koncertní sály a další kulturní nabídka
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Česká filharmonie rozšíří prostory budovy o další kulturní nabídku, a zpřístupní tak celkově budovu veřejnosti. Bude zde integrováno hudební oddělení městské knihovny, vzdělávací centrum, kreativní hub, restaurace a další obchodní prostory. V centru pozornosti architektů při navrhování konceptu celé budovy byly tři sály: koncertní sál pro 1 800 lidí, menší sál pro 500 diváků a multifunkční sál pro 700 zájemců o kulturu.
“Na dokončení architektonické studie pracovali odborníci z celého světa. Při dopracování reagovali nejen na připomínky soutěžní poroty, ale také širší veřejnosti, která se aktivně zapojila do procesu úpravy návrhu. Ve srovnání s původním návrhem se ve výsledném projektu objevuje řádově více zelených ploch a významně posílilo i spojení s řekou,” vyjmenovává jen některé změny náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček. „Vltavská filharmonie nebude pouze novým koncertním sálem, stane se především otevřeným kulturním a vzdělávacím centrem, které bude sloužit veřejnosti.”
Dopracování architektonické studie bylo zásadním mezníkem pro rozběhnutí projektu
“Podrobná architektonická studie je pro nás zásadním mezníkem. Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou, která bude špičkovou ukázkou světové architektury a novou ikonou Prahy,” dodává vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který projekt za hlavní město řídí a jedná jak se studiem BIG, tak i s budoucími uživateli Vltavské filharmonie.
Vltavská filharmonie: mnohovrstvá, všestranná a demokratická
Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR, ke studii projektu říká: „Oceňuji přístup studia BIG k veřejnému prostoru, ve kterém je tato architektonická studie skutečně neobvyklá: koncepce nespočívá v hermetickém uzavření budovy jako koncertního sálu, ale ve vytvoření maximálně přívětivého uměleckého díla s přístupy dovnitř i ven na všech úrovních. Každý návštěvník, i když není fanoušek vážné hudby, může vyjít nahoru po šikmé terase. Zde bude vnímat propojení s budovou, která vás na samém vrcholu po překonání spousty výškových metrů odmění výjimečným panoramatickým výhledem na Prahu. Tím je ta stavba v mých očích příjemně mnohovrstvá, všestranná a demokratická. Líbí se mi ta dvojznačnost: budí dojem vážné instituce, a přesto nemá jasně daný jediný okázalý vstup, zřetelnou slavnostní bránu, kterou by člověk u instituce tohoto významu možná očekával.“
Iveta Bosáková, vedoucí pražské kanceláře DELTA Group ČR, jež je sama členem nejužšího realizačního týmu, projekt Vltavské filharmonie komentuje slovy: „Jako architektka silně vnímám přínos architektonické zajímavosti pro obyvatele Prahy. Rozverný projekt chobotnice pro Národní knihovnu v Praze nevyšel, proto věřím, že tentokrát se nám Čechům společnými silami podaří zrealizovat druhou ikonu budoucí Prahy. Říkám druhou, protože za první považuji Pražský hrad, který patří k největším hradům ve střední Evropě a již roky plní roli tradičního lákadla pro turisty. Věřím, že celý projektový tým filharmonie nyní aktivně pracuje na tom, že vytvoříme společně budovu, která si stoupne na pomyslný piedestal vedle Pražského hradu.“
Koordinace procesů při přípravě a realizaci v duchu udržitelnosti
Zbyněk Kovář, prokurista DELTA Group ČR a zkušený manažer v oblasti projektového řízení staveb, na budoucí Vltavské filharmonii oceňuje a zdůrazňuje zapojení základních faktorů udržitelnosti. „Celý tým bude společně hledat dodavatele lokálních materiálů, například dřeva a kamene, což samo o sobě významně sníží uhlíkovou stopu této stavby. Zároveň je naším společným cílem dát prostor řemeslné zručnosti lidí, pro kterou je Česká republika ve světě proslulá.
Pozorně se zabýváme také pláštěm budovy, protože pracujeme s transparentností fasády, která přináší své klady i zápory. Na některých místech, například v knihovně, je vidět, že každé druhé okno je vlastně regál na knihy. Snažíme se těmito kroky eliminovat míru oslnění a optimalizovat energetickou účinnost budovy. Cílem je získat v této oblasti co nejvyšší enviromentální certifikaci. Cíl celého týmu je jasný. Usilujeme o to, aby Vltavská filharmonie dokonale sloužila hudbě, kultuře, společnosti, ale zároveň respektovala životní prostředí.“
Ingo Huber, spolumajitel a jednatel společnosti DELTA Group a vedoucí projektového týmu, na adresu Vltavské filharmonie podotýká: „V tomto projektu spolupracuje mezinárodní tým napříč několika lokalitami a národními hranicemi. Vzhledem ke složitosti projektu vede souhra regionálních a mezinárodních zkušeností celého projekčního týmu k harmonické spolupráci a my ze své 47leté zkušenosti na evropských projektech již víme, že ta je pro úspěch stavebních projektů naprosto klíčová. Právě tento typ spolupráce a férové projektové kultury je naším USP (unique selling point) coby DELTA Group.“
Aktuální informace o projektu nové pražské koncertní síně Vltavské filharmonie najdete přímo na jejích webových stránkách Vltavské filharmonie.
Copyright: © BIG/IPR Praha
O skupině DELTA Group
DELTA je mezinárodním poskytovatelem služeb v oblasti pozemní výstavby a nemovitostí. Je zastoupena přibližně 400 zaměstnanci na několika místech v Rakousku, České republice, na Slovensku a na Ukrajině. Služby společnosti DELTA zahrnují architekturu, projekci a plánování, BIM, management výběrových řízení a zadávání zakázek, stavební management, řízení spolupráce na stavebních projektech, integrované poradenství, IT a datové prostředí Common Data Environment (CDE). Řada projektů DELTA již byla úspěšně realizována v oblastech průmyslu a administrativních budov, nakupování a zábavy, vzdělávání, vědy a kultury, rezidenční výstavby, zdravotnictví, hotelnictví či wellness včetně energetiky. Některé z našich stěžejních projektů naleznete ZDE.