News

Místo továrny na zpracování tabáku – továrna na nápady a kulturní hotspot

V letech 2015–2020 se DELTA Group stala součástí projektu obnovy a rekonstrukce brownfieldu: bývalé továrny na zpracování tabáku v rakouském Linci. Svým projektovým managementem, celkovou koordinací a propojením městské samosprávy se světem stavebnictví jsme dosáhli skvělého výsledku: bývalá tabačka Tabakfabrik Linz je dnes novým kulturním centrem plným nápadů a kreativity.

Bylo nám ctí podpořit tuto rekonstrukci a transformaci spolu s partnerem DDD space a CMb.industries. Jak k projektu podotkl Erik Štefanovič: „Nelze donekonečna stavět na zelené louce. Je čas začít efektivně rekonstruovat, obnovovat, revitalizovat. Tabakfabrik Linz je zářným příkladem skvělého uchopení projektu bývalého brownfieldu.“

Tato mistrná ukázka industriální architektury prošla během pěti let přerodem v místo s mnoha restauracemi, obchody, výstavními prostorami, agenturami a start-upy. Historie lokality se však píše už od 2. poloviny 17.století, kdy zde vznikla továrna na výrobu textilu. Na jejím místě pak byla v letech 1929–35 postavena tabačka, a místo se tak stalo ikonickým symbolem obnovy.

Ikona obnovy a rušného centra

Cigarety se zde vyráběly do konce září 2009. V roce 2010 město Linz koupilo od společnosti Japan Tobacco International za 20,4 mil. eur stávající budovy a tovární areál o rozloze 38 148 m2, a prohlásilo jej za městskou rozvojovou oblast. Tento památkově chráněný komplex s rozlohou 80 000 m2 se postupně proměnil v centrum kreativního průmyslu, digitalizace a kultury spolkové země Horní Rakousko.

Projekt Tabakfabrik Linz je příkladem toho, jak úspěšně rekultivovat brownfieldy
 

O projekt inovativního a životem pulzujícího areálu Tabakfabrik v rakouském Linci projevila zájem redakce časopisu Development News, a tak jsme pro ni a její hosty uspořádali exkurzi. Tento dynamický prostor dnes vzkvétá jako městská čtvrť, postavená na hodnotách kreativity, sociálního rozvoje, zaměstnanosti a dalšího vzdělávání. Naším průvodcem byl Chris Müller, zakladatel CMb.industries, která patří do skupiny DELTA. Sám Chris o projektu říká, že je důležité nepřemýšlet o nemovitostech jen jako o holé budově, ale uvědomit si hned na počátku projektu, že rekultivace s sebou nese další věci – emoce, reálné představy, možnosti budovy reagovat na změny, které mohou v budoucnu nastat.

Chris Müller k projektu dále dodává: „Strávil jsem tu 12 let a z nuly dosáhl obsazenosti 3 000 lidí. Do roku 2025 by jich tu mělo pracovat 5 000. Dosud jsme do areálu investovali okolo 260 mil. eur. Prostory už zažily různé změny – původně byl prostor primárně určený pro výrobu textilu, později se zde zpracovával tabák, vyráběly cigarety. Hledali jsme nějaké kreativní využití, aby při tom byla současně zachována určitá kontinuita. Jednou z možností bylo vytvořit coworkingový prostor, který by fungoval pro všechny společně.“

V atmosféře přátelství, nových informací a propojování

„Je důležité si uvědomit, že nemovitost sama o sobě ještě není samostatně fungující objekt. Můžete sice postavit perfektní budovu, ale je možné, že do sousedství přijde někdo, kdo postaví ještě lepší, s lepším výhledem a levnějším nájmem. Tak vzniká tlak na to, aby se nemovitosti měnily, modernizovaly. Proto je důležité pracovat také s lidmi na kvalitě partnerství, vytváření spojenectví a vzájemných firemních i osobních vztazích. Zkrátka propojit je, aby spolu mohli společně lépe fungovat,“ zamýšlí se Chris Müller nad funkcí budovy. A jak potvrdil i Arnošt Wagner, šéfredaktor magazínu Development News: „Opravdu, je dobré zažít, jak se zde lidé potkávají, s úsměvem se zdraví, domlouvají si další společné schůzky, nezaměnitelná atmosféra přátelství je zde skutečně cítit.“ 

Tabakfabkrik Linz není jen sídlem startupových firem, ale také vzdělávání. Sídlí zde například první rakouská škola pro digitální humanismus, kterou navštěvuje téměř 100 studentů. Učí se pracovat s resiliencí, získávají nové poznatky o tom, jaká bude budoucnost lidstva a jak se člověk jako takový bude vyvíjet.

Chris Müller nás také upozornil, že zde mají kanceláře i banky, které se tu jednak zabývají budoucností filiálek, a zároveň působí jako pobočky pro zdejší firmy a jejich zaměstnance. Poskytují provozní úvěry, zajišťují financování či kapitál pro výzkum, takže se zapojují do běžné činnosti centra. 

Chris Müller však také zdůrazňuje nákladové hledisko revitalizace brownfieldu: „Neinvestujeme do zbytečností. Snažíme se, aby peníze šly ve prospěch výroby nebo produktu jako takového. Firmy mají zisk z toho, že se u nás usadily. Ale také zisk ve smyslu přátelství, nových informací a vzájemného propojování.“ 

Podle jeho slov je třeba brát v úvahu, že nemovitost sama o sobě nemá budoucnost. Je třeba se o ni starat a vytvářet v ní fungující procesy. Důležité je nestavět a nepřestavovat prostory jenom proto, aby byly. To znamená neprovádět „úpravy pro úpravy“ jen z důvodu, aby interiéry budov vypadaly lépe, aby byly např. všude zdvojené podlahy, kdyby se náhodou někdy potřebovaly apod „My totiž víme, že třeba za dva měsíce tu bude jiný nájemce s odlišným typem služeb nebo výroby. Jsou zde prostory, v nichž sídlí začínající startupy, které využívají v areálu možnost rozvoje, vedle nich ale fungují i etablované společnosti, které mají moderní stroje.“ 

Rostoucí poptávka, 800 zájemců na čekací listině, další expanze areálu

Z prohlídky je naprosto patrné, že o prostory v Tabakfabrik je nebývalý zájem. Chris Müller upřesňuje aktuální stav: „V současné době je na „čekací listině“ dalších 800 zájemců. I proto zřizovatelé rozhodli o výstavbě další budovy v areálu, na místě objektů, které nepodléhají památkové ochraně, a proto mohly být strženy. To je právě to, co vidíte venku – staveniště, kde dostavujeme další prostory. Chceme postavit druhou nejvyšší budovu mimo Vídeň, která by měla umožnit, abychom mohli realizovat požadavky, které na náš objekt v této chvíli jsou.“ 

Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR/ Delta Projektconsult a spolumajitel mezinárodní skupiny firem DELTA Group, k projektu s odstupem doby říká: „Městu Linec se podařilo vytvořit z bolavého místa – chátrajícího brownfieldu – atraktivní prostor, kam mladí lidé a začínající firmy chtějí vstoupit se svými startupovými projekty. Nazval bych to místem příležitostí, kde se rodící se startupové projekty s inovativními myšlenkami propojují se zavedenými firmami s kapitálem. Přínosná je určitě myšlenka specifické komunity, jakéhosi čestného členství. Tím, že zde firmy sídlí, jsou pevnou součástí tohoto inovativního pulzujícího hubu, této různorodé tvůrčí komunity, a společně zde řeší vznik inovativních produktů, které vyžadují nejen kapitál, ale i elán a tvůrčí přístup mladých talentů.“

Maximální výsledky s omezeným finančním rozpočtem

„Město Linec mělo pro tuto investici omezený finanční rozpočet, a proto přistoupilo k projektu s myšlenkou, že není nutné zbourat úplně všechno a stavět zcela nové objekty. Naopak mnohé původní materiály a historické stopy v interiéru zůstaly a vnášejí do interiérů nezaměnitelnou, 100 let starou substanci, která místu dodává historický nádech a výjimečnou atmosféru. A proto jsme k projektu společně přistoupili jako ke vkusné, citlivé revitalizaci, která je však zároveň ekonomicky výhodná. Vznikl prostor, který přilákal mladé talenty, propojil je s investory s kapitálem a zamezil odlivu mladých do Vídně a jiných větších měst v Rakousku. Naopak, zůstávají v Linci. Zájem firem o sídlo právě tady je větší, než současná kapacita projektu nabízí.“

Angažovanost a hlavní role týmu DELTA Group v tomto projektu

Na bedrech společnosti DELTA Group bylo komplexní projektové řízení a koordinace projektu –propojení klienta, veřejného investora, se stavebním světem a technickými požadavky jednotlivých budov. Řídili jsme všechny procesy a standardně dozorovali náklady, termíny a kvalitu díla tak, aby definované cíle byly dodrženy.

DELTA Group si společně s CMb.industries vzala tento projekt pod svá křídla, protože cítíme, že rekultivace brownfieldů je něco, čemu se nemůžeme vyhýbat, a zároveň téma, které má zásadní vliv na budoucí uspořádání a kvalitu života ve městech. Municipality stojí před úkolem naučit se efektivně pracovat s brownfieldy a vytvořit projekt, který je oživí. Nelze donekonečna stavět na zelené louce, protože jakákoli výstavba na takových územích jde proti udržitelnosti. Je čas začít rekonstruovat, obnovovat, revitalizovat. Myslím, že projekt Tabakfabrik v Linci je pro místní samosprávy určitě inspirativní ukázkou, jak rekultivaci brownfieldů úspěšně uchopit.

Pro ty, kteří hledají inspiraci a kreativitu, je Tabakfabrik neustále se rozvíjejícím centrem, které zve všechny zvědavé návštěvníky k objevování nových možností a zážitků. V rámci transformace se tento areál stal také domovem pro různé další zajímavé aktivity, včetně restaurace, jež nabízejí vysoce kvalitní veganská a vegetariánská jídla. Ta jen dokresluje tento komplex plný kreativity, nápadů a útulnosti.

Technická data a další spíše technické informace o projektu si můžete přečíst ZDE.
Doplňující zajímavé informace k tomuto projektu si můžete přečíst také v článku „Více než výstavba: Beyond Building ZDE.
V případě zájmu o osobní prohlídku nás kontaktujte: office@delta-group.cz nebo 568 800 800.

Zdroj foto: redakce Development News, Zechner & Zechner architects – expressiv.at, DELTA Group

nejnovější příspěvky

Vorstand und Aufsichtsrat DELTA AG

26. června 2024

Delta Holding GmbH, mateřská společnost DELTA Group, se stává akciovou společností

Rakouská společnost Delta Holding GmbH, mateřská společnost mezinárodní skupiny DELTA, která má v současné době více než 400 zaměstnanců v jednotlivých pobočkách ve 4 zemích, se v červnu 2024 přemění na akciovou společnost....

Mehr

18. června 2024

Rozšíření kampusu Krems s certifikací klimaaktiv

Dne 3. června 2024 byla otevřena přístavba kampusu v Kremži. Celkem bylo vytvořeno 23 laboratoří, 140 kanceláří a 14 seminárních místností pro tři univerzity (Univerzita pro další vzdělávání v Kremži / IMC Kremská univerzita aplikovaných věd / Univerzita Karla Landsteinera ve zdravotnictví). INGOB.DELTA byla zodpovědná za řízení projektu od roku 2018, počínaje studií proveditelnosti, až do května 2024. Martin Lechner, Jasmine Lutzer a Thomas Gruber se zúčastnili otevření za projektový tým. ...

Mehr
Masterplan Klinikum Freistadt Baustart

18. června 2024

Zahájení výstavby podle masterplanu Kliniky Freistadt za doprovodu skupiny DELTA

Naše architektonická divize Delta Pods Architects a DELTA Baumanagement (řízení výstavby) jsou zodpovědné za architektonické plánování všech fází služeb, stejně jako za ÖBA, projektový management, stavební plánování, stavební fyziku, požární ochranu, BauKG a v další fázi výstavby (novostavba) za certifikaci "klimaaktiv"....

Mehr
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.