News

Mateřská školka Negrellistraße: Holistický koncept prostoru pro děti

Werknutzungsbewilligung lt. Vereinbarung, 2021

Město Wels zadalo výstavbu mateřské školky na ulici Negrellistrasse o rozloze 1 500 m². Architekti společnosti DELTA dokázali během procesu formování konceptu přesvědčit velmi funkčním a identitu formujícím designem.  Unikátní design pro děti a zaměstnance, stejně jako dlouhodobě udržitelný způsob projektování, jsou typickými charakterovými rysy tohoto projektu.

Design ve službách zdravého rozvoje
Nová 8-skupinová mateřská škola je rozdělena na dvoje jesle a šest mateřských skupin s přilehlými místnostmi. Součástí projektu jsou také místnosti pro pohybové aktivity, jídelny a prostory pro personál. Barvy loga města Wels se nacházejí na stěnách a na větrací fasádě (duhový efekt) a slouží k identifikaci příslušné skupiny. Podlahové krytiny jsou udržovány v klidném béžovém tónu, který ladí s tóny dřeva, a ještě lépe vyzdvihuje jasné cákance barev. Lodžie lze využívat za každého počasí a lze je různě zařídit.

Každá skupina mateřské školy má přímý východ ven nebo na lodžii. Zajistit snadný přístup ven byl základní požadavek všech zúčastněných pracujících na konceptu projektu. Okna lze bezpečně otevřít a dveře jsou také barevně odlišeny. Lodžie v horním patře mohou být použity se sítěmi do výšky místnosti jako bezpečná ochrana proti pádu.

Umístění vstupu do budovy je orientováno na ulici, na severozápadní straně pozemku a na západní straně je parkoviště a vjezd s omezeným provozem. Hřiště pro děti je na jihovýchodě, na severu je fotbalové hřiště. Naopak na jih od pozemku je potok, který bylo potřeba chránit. Hlavní místnosti jsou orientovány na jihovýchod směrem ke hřišti a vedlejší pokoje jsou orientovány na sever nebo do ulice.

Nejen barevná, ale i zelená
Ústředním aspektem projektu bylo myslet na životní cykly a umožnit pozdější rozšíření mateřské školy (z 8-skupinové na 10-ti skupinovou). Cenově výhodná budova s ​​nízkou technologií zahrnuje řadu architektonických prvků, jako jsou barevné vertikální fasádní prvky, barevná schodišťová zábradlí zevnitř i zvenčí a barevné ventilační prvky. Inovativní technický koncept s aktivním nočním chlazením generuje podtlak pomocí řízených okenních prvků a ventilátoru na střeše a tím větrání budovou. V 1.NP je také zelená střecha. Hrací plochy na zahradě by měly být nejen stinné a zelené, ale také robustní a odolné, proto zde vznikl štěrkový trávník.

Sabrina Schubert, architektka společnosti DELTA, popisuje návrh: „Naplánování školky pro nejmladší z naší populace je pro mě jako architekta zvláštní výzvou. Návštěva školky nebo jeslí znamená pro malé děti začátek nové vzrušující životní etapy. Budova je navržena tak, abyste se v nové situaci rychle cítili bezpečně a pohodlně. Pro úspěšné dokončení byla rozhodující dobrá spolupráce s vedením projektu generálního dodavatele a městem Wels“.

Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels

nejnovější příspěvky

MARINA TOWER

25. října 2022

Rezidenční bydlení v MARINA TOWER: Vysoko, blízko a rozmanitě zároveň

MARINA TOWER ve Vídni byla úspěšně předána letos v únoru. Ve 140 metrů vysoké věži se nachází 511 bytů a dalších ploch pro různé využití. Projekt se vyznačuje výškou obytného domu, kvalitou vybavení a koordinací speciálních požadavků pro majitele nového bydlení....

Mehr

12. října 2022

BIM ve fázi správy budovy: 4. díl našeho podcastu BIM JAKO FENOMÉN

BIM a jeho vazby na Facility Management. V čem jsou integrovaná data z BIM modelu investorovi přínosem? Je to téma, které je skutečně zatím na počátku objevování přínosů a možností? Jaký je vztah mezi softwary Facility Managementu a BIM? Kdy je třeba v BIM projektování myslet na požadavky Facility Managementu? ...

Mehr

03. října 2022

Celosvětově proslulé stroje Caterpillar jsou klientům zase o kousek blíž

Komfortní, funkční, designově přitažlivé. To jsou přívlastky pro nový provozní areál společnosti Zeppelin SK. Tím však unikátní charakteristika tohoto průmyslového areálu nekončí, toto centrum se může také pochlubit prvenstvím v oblasti CO2 neutrality a rovněž naprostou energetickou samostatností. Celý areál navíc ctí zásady firemního designu celosvětově proslulého výrobce stavebních strojů Zeppelin. ...

Mehr