News

Mateřská školka Negrellistraße: Holistický koncept prostoru pro děti

Werknutzungsbewilligung lt. Vereinbarung, 2021

Město Wels zadalo výstavbu mateřské školky na ulici Negrellistrasse o rozloze 1 500 m². Architekti společnosti DELTA dokázali během procesu formování konceptu přesvědčit velmi funkčním a identitu formujícím designem.  Unikátní design pro děti a zaměstnance, stejně jako dlouhodobě udržitelný způsob projektování, jsou typickými charakterovými rysy tohoto projektu.

Design ve službách zdravého rozvoje
Nová 8-skupinová mateřská škola je rozdělena na dvoje jesle a šest mateřských skupin s přilehlými místnostmi. Součástí projektu jsou také místnosti pro pohybové aktivity, jídelny a prostory pro personál. Barvy loga města Wels se nacházejí na stěnách a na větrací fasádě (duhový efekt) a slouží k identifikaci příslušné skupiny. Podlahové krytiny jsou udržovány v klidném béžovém tónu, který ladí s tóny dřeva, a ještě lépe vyzdvihuje jasné cákance barev. Lodžie lze využívat za každého počasí a lze je různě zařídit.

Každá skupina mateřské školy má přímý východ ven nebo na lodžii. Zajistit snadný přístup ven byl základní požadavek všech zúčastněných pracujících na konceptu projektu. Okna lze bezpečně otevřít a dveře jsou také barevně odlišeny. Lodžie v horním patře mohou být použity se sítěmi do výšky místnosti jako bezpečná ochrana proti pádu.

Umístění vstupu do budovy je orientováno na ulici, na severozápadní straně pozemku a na západní straně je parkoviště a vjezd s omezeným provozem. Hřiště pro děti je na jihovýchodě, na severu je fotbalové hřiště. Naopak na jih od pozemku je potok, který bylo potřeba chránit. Hlavní místnosti jsou orientovány na jihovýchod směrem ke hřišti a vedlejší pokoje jsou orientovány na sever nebo do ulice.

Nejen barevná, ale i zelená
Ústředním aspektem projektu bylo myslet na životní cykly a umožnit pozdější rozšíření mateřské školy (z 8-skupinové na 10-ti skupinovou). Cenově výhodná budova s ​​nízkou technologií zahrnuje řadu architektonických prvků, jako jsou barevné vertikální fasádní prvky, barevná schodišťová zábradlí zevnitř i zvenčí a barevné ventilační prvky. Inovativní technický koncept s aktivním nočním chlazením generuje podtlak pomocí řízených okenních prvků a ventilátoru na střeše a tím větrání budovou. V 1.NP je také zelená střecha. Hrací plochy na zahradě by měly být nejen stinné a zelené, ale také robustní a odolné, proto zde vznikl štěrkový trávník.

Sabrina Schubert, architektka společnosti DELTA, popisuje návrh: „Naplánování školky pro nejmladší z naší populace je pro mě jako architekta zvláštní výzvou. Návštěva školky nebo jeslí znamená pro malé děti začátek nové vzrušující životní etapy. Budova je navržena tak, abyste se v nové situaci rychle cítili bezpečně a pohodlně. Pro úspěšné dokončení byla rozhodující dobrá spolupráce s vedením projektu generálního dodavatele a městem Wels“.

Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels

nejnovější příspěvky

Hotel Andaz Prague

09. srpna 2022

Proměna památkově chráněné budovy Cukrovarnického paláce v luxusní hotel Andaz Prague

Developer UBM dokončil 2,5 roku trvající rekonstrukci bývalého Cukrovarnického paláce na pražském Senovážném náměstí. Památkově chráněnou budovu přeměnil v luxusní pětihvězdičkový hotel Andaz Prague, který provozuje mezinárodní hotelová sít Hyatt. DELTA Group byla přitom....

Mehr
Werknutzungsbewilligung lt. Vereinbarung, 2021

22. července 2022

Mateřská školka Negrellistraße: Holistický koncept prostoru pro děti

Město Wels zadalo výstavbu mateřské školky na ulici Negrellistrasse o rozloze 1 500 m². Architekti společnosti DELTA dokázali během procesu formování konceptu přesvědčit velmi funkčním a identitu formujícím designem. Unikátní design pro děti a zaměstnance, stejně jako dlouhodobě udržitelný způsob projektování, jsou typickými charakterovými rysy tohoto projektu....

Mehr

19. července 2022

3.díl podcastu BIM a realizace projektu. BIM = stavba pod kontrolou

Jaké jsou příčiny toho, že stále není potenciál BIM při výstavbě plně využíván? Proč zatím na většině projektů v ČR není BIM implementován, přestože je zřejmé, že usnadňuje téměř všechny procesy spojené se stavbou? Jaké komplikace doprovází přestup stavebních firem na digitální standard? Stane se BIM v budoucích dvou či třech letech skutečně standardem české výstavby?...

Mehr