Zúčastnili jsme odborné debaty o digitalizaci stavebnictví v týdeníku EKONOM
15. července 2025
DELTA Group CZ byla vybrána mezi přední odborníky k účasti na specializované debatě o informačním modelování staveb (BIM) pořádané týdeníkem EKONOM. Diskuse se zaměřila na využití digitálních dvojčat ve stavebnictví a jejich ekonomický potenciál.
Jednatel společnosti DELTA Group CZ Erik Štefanovič přispěl do debaty konkrétními zkušenostmi z praxe a představil reálné příklady úspor, které BIM technologie přinášejí. “Klient nás požádal, abychom u jeho průmyslového projektu zpracovali dynamickou simulaci. Ta měla na základě informací z BIM modelu optimalizovat vzduchotechniku, chlazení a topení. Ušetřili jsme mu na budoucím provozu objektu několikanásobek toho, kolik stála samotná simulace,” uvedl Štefanovič konkrétní příklad z praxe.
„Mnohdy se používá výraz BIM pro parametrické modelování, kdy projektant z původního 2D výkresu vytvořil 3D model,“ konstatoval Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA Group CZ. Aby šlo o skutečně BIM, je zapotřebí zahrnout do modelů daleko více informací. „A takových skutečných projektů zatím mnoho není,“ potvrdil Štefanovič, že Česko je ve věci v raném stadiu rozvoje.
DELTA Group CZ se dlouhodobě specializuje na implementaci digitalizace a umělé inteligence do stavebních projektů. Tyto technologie umožňují investorům a správcům budov mít kompletní přehled o stavu projektu v reálném čase. “Testujeme například automatické fakturace. Na staveniště jsme umístili 360stupňovou kameru, která každodenně ověřuje, co se tam změnilo. Když se pak tyto údaje srovnají s BIM modelem, dokážeme odpovědět na to, kolik se daný den prostavělo,” vysvětlil Štefanovič inovativní přístup společnosti.

Hlavní témata expertní debaty k BIM
Během 50minutové diskuse se odborníci zaměřili na několik klíčových oblastí:
Ekonomické přínosy BIM technologií: Podle zahraničních studií mohou úspory dosáhnout desítek procent z celkových nákladů projektu. Zatímco investice do BIM prodraží přípravu projektu pouze o 1% (ze standardních 2 % na 3 %), přinese významné úspory jak v realizaci, tak během celého životního cyklu budovy.
Současný stav v České republice: Podle Vojtěcha Ehlicha z BIM Consulting se plnohodnotné informační modelování se skutečným sdíleným datovým prostředím využívá zatím jen u jednotek procent staveb. Rudolf Vyhnálek z Cadconsulting odhaduje, že masové využívání BIM firmami ve všech fázích projektu včetně stavebními úřady bude trvat ještě 10-15 let.
Výzvy implementace: Přechod na BIM není jednoduchý – projektanti potřebují půl roku až rok k získání skutečných benefitů z technologie. Implementace u firem standardně trvá kolem tří měsíců.
Legislativní změny: Připravuje se tzv. „Zákon o BIM“, který by měl zavést povinnost BIM u velkých veřejných projektů tzv. nadlimitních zakázek. V listopadu 2024 schválila vláda České republiky návrh zákona. V účinnost vyjde za dva až tři roky. „Očekává se, že zákon vstoupí v platnost 1. ledna 2027“ uvádí server biminfo.cz

Osvíceným klientům nabízíme prokázané zkušenosti
Mezinárodní BIM tým celé skupiny DELTA patří mezi průkopníky BIM technologií nejen v České republice díky rozsáhlým zkušenostem z realizovaných projektů. Společnost v současnosti využívá BIM metodiku například na prestižním projektu Vltavské filharmonie Praha či úspěšně dokončeném Vývojovém centru pro autonomní řízení pro klienta BMW Group v Sokolově. Portfolio skupiny DELTA zahrnuje také stavební projekty v zahraničí – v Rakousku, na Slovensku a na Ukrajině.
“Pro osvícené investory, kteří hledají moderní přístup k řízení svých projektů, nabízíme komplexní služby od koordinace BIM procesů až po předání funkčního digitálního dvojčete. Naším cílem je nastartovat, vytvořit a koordinovat celý BIM proces tak, aby investor získal maximální hodnotu ze své investice nejen během výstavby, ale především v průběhu celého životního cyklu budovy,” vysvětlil Štefanovič vizi společnosti.
Pro investory přináší BIM model konkrétní výhody: možnost odhalit kolize a problémy ještě před stavbou, transparentnost do samotného procesu realizace, optimalizaci provozu budovy, a především dlouhodobé úspory na provozu a údržbě objektu.
Celou debatu si můžete poslechnout na YouTube: