Novinky & Události

Vltavská filharmonie vstupuje do nové fáze projektové přípravy

Národní hudební centrum Vltavská filharmonie, které má ambici stát se novou kulturní dominantou České republiky, postupuje podle harmonogramu do další klíčové etapy. S příchodem roku 2025 projektový tým zahájil práce na dokumentaci pro sloučené řízení a nyní se chystá na podání žádosti o vyjádření dotčených orgánů státní správy.

Stavební fáze a technické výzvy

„Z nejbližších událostí, na které celý tým VF bude letos společně pracovat, je získání stavebního povolení, které by mělo být vydáno v polovině roku 2026. Následně bude vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele,“ říká Zbyněk Kovář ze společnosti Delta Projektconsult, jež je vedoucí sdružení DELTA-JEG-FEM zodpovědné za projektové řízení této výjimečné stavby.

Projekt se stále drží původního časového plánu, který počítá se zahájením stavby v roce 2027. Realizace tohoto technicky náročného díla potrvá 5 let, s předpokládaným otevřením v roce 2033. Po dvou letech od vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže je dokončena podrobná architektonická studie a v červenci 2024 byl zahájen schvalovací proces prostřednictvím oznámení záměru pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Hlavní sál_Main Hal
Školní sál_School performance hall

Architektonické a technické inovace s důrazem na udržitelnost

Z hlediska technických parametrů jde o mimořádně složitý projekt. Hlavní výzvou je zajištění špičkové akustiky v koncertních sálech. Dokončená architektonická studie přináší významné změny oproti původnímu návrhu – počet sálů byl navýšen z původních tří na pět, přičemž přibyl školský sál pro vzdělávací účely a zkušební sál s parametry pódia hlavního sálu umožňující paralelní provoz.

Jedinečný architektonický návrh od studia BIG dokonale naplňuje svůj název – „Vltavská“ – tím, že jako první ze tří významných kulturních staveb v Praze (vedle Národního divadla a Rudolfina) skutečně integruje řeku do konceptu budovy. Architektonické řešení propojuje budovu s nábřežím Vltavy a vytváří plynulý přechod od hladiny řeky až na pobytové střešní terasy s panoramatickým výhledem.

Náplavka_Riverside_Connection to the Vltava River
Střešní terasa_Rooftop terrace

Zelený koncept inspirovaný českou krajinou

Jan Magasanik ze studia BIG během prezentace 19. února 2025 informoval o konceptu zeleně, který vytvořila krajinářská architektka Louise Mould. Koncept je inspirován českou krajinou a snaží se přenést příběh řeky Vltavy a symfonického díla Bedřicha Smetany Má vlast přímo k budově filharmonie. Magasanik společně s dalšími odborníky při této příležitosti představil také pokroky projektu a jeho přechod do další fáze.

Projekt důsledně pracuje s principy modro-zelené architektury, zejména v oblasti hospodaření s vodou. Systémy recyklace dešťové a šedé vody budou využívány pro splachování a zavlažování zelených ploch, čímž významně snižují spotřebu pitné vody. Vegetační prvky na střeše a terasách současně pomáhají regulovat teplotní režim budovy.

Během pětileté realizace bude potřeba zajistit komplexní koordinaci dopravního řešení v okolí staveniště, které je umístěno v transformační oblasti Bubny-Zátory, a minimalizovat dopady na život v okolních částech Holešovic.

VLF 3_greenery

Aktualizace rozpočtu v kontextu rozšířeného programu a užitných prostor

V návaznosti na ekonomický vývoj posledních let a rozšíření projektu došlo k aktualizaci rozpočtu. Jak uvedl Ing. Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie: „Soutěžní návrh v dubnu 2022 předpokládal náklady na projekt ve výši 9,4 mld Kč. Odhad nákladů na realizaci budovy dle podrobné architektonické studie se v září 2024 pohybuje na úrovni 11,65 mld Kč. Jedná se o nárůst o 11,5 %, který je přímo úměrný zvětšení objemu budovy o 13 % díky rozšíření funkčních programů a zefektivnění využití prostoru. Tento nárůst byl Komisí hl. m. Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie a Radou hl. m Prahy v září 2024 akceptován. Financování projektu bude vícezdrojové, na nejvhodnějším řešení se pracuje.“

Nadační fond Vltavské filharmonie podpoří financování projektu
V březnu 2025 schválili pražští radní založení Nadačního fondu Vltavské filharmonie, přičemž tento záměr byl následně 27. března potvrzen i Zastupitelstvem hlavního města Prahy. Nyní budou následovat další kroky vedoucí k samotnému založení fondu. Jeho účelem bude financování výstavby nové kulturní dominanty Prahy. Fond bude po svém vzniku spravovat a shromažďovat finanční prostředky, propagovat projekt a zajišťovat jejich účelné a efektivní využití. V jeho správní a dozorčí radě zasednou přední čeští ekonomové a významné osobnosti. Fond bude garantovat transparentnost a efektivitu využití všech financí a spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Hlavní město Praha vloží do fondu úvodní vklad ve výši 30 milionů Kč. Členství v orgánech fondu je čestné a bez nároku na odměnu. Další detaily ZDE.

 

Investiční akce v lokalitě Vltavská budou řešeny koordinovaně jako jeden projekt

Vltavská filharmonie je ve fázi příprav dokumentace pro stavební řízení. Hlavní město Praha však současně připravuje komplexní proměnu celé lokality, která zahrnuje projektování veřejného prostoru souvisejícího s budovou budoucího národního hudebního centra a investiční akce dle Územní studie Holešovice Bubny-Zátory. Rada hl. m. Prahy schválila všechny tyto investiční záměry a potvrdila, že budou řešeny koordinovaně jako jeden projekt.

Celkové stavební náklady budovy Vltavské filharmonie jsou vyčísleny na 11,65 miliardy Kč bez DPH. Souhrnné investice hl. m. Prahy související s projektem, které zahrnují kromě samotné budovy filharmonie také realizaci přilehlého veřejného prostranství, uvedení budovy do provozu a další investiční akce, dosahují částky 16,5 miliardy Kč bez DPH.

V území dochází k významné synergii investic města, soukromých subjektů a státních organizací, jako je například Správa železnic, která modernizuje stanici Praha-Bubny. Celkové odhadované stavební náklady všech projektů v této části transformačního území činí cca 23 miliard Kč.

 

„Projekt nové budovy Vltavské filharmonie pro náš tým představuje unikátní spojení architektonické jedinečnosti, technologické náročnosti a urbanistického významu, které přispěje k oživení celé oblasti Holešovic a rozvojového území Bubny-Zátory, a stane se novou kulturní ikonou nejen Prahy i celé České republiky“ uvedl závěrem k projektu Zbyněk Kovář za DELTA Group ČR / Delta Projektconsult, jež je součástí mezinárodní skupiny firem DELTA.

Roofscape_greenery

O Vltavské filharmonii – základní informace

Národní hudební centrum. Vltavská filharmonie je koncipována jako národní centrum hudební kultury, především hudebního umění. Architektonický návrh dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) tvoří jednak hudební sály a jednak tzv. kreativní hub, který se bude skládat z hudebního oddělení Městské knihovny v Praze, nahrávacích studií a studovny hudební literatury.

Sídlo dvou orchestrů. Ve Vltavské filharmonii budou sídlit dva orchestry: Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, které zde budou mít odpovídající prostory pro svou rezidenci a pro své edukační programy. Zkušebny a menší výukový sál budou moci využívat nejenom hudební školy nejrůznějších úrovní z Prahy i z českých regionů.

Otevřená 24/7/365. Filharmonie je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby, ale také obyvatele a návštěvníky Prahy z celé země a zahraničí. Nabízí velkorysé veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a dvě střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu.

Pobytové terasy. Střecha projektu je pojatá jako pokračování veřejného prostoru náměstí, bude částečně ozeleněná a z větší části pobytová. Na její vrchol bude možné vystoupat buď atraktivními jezdícími schody, nebo střešních ochozech, a tak si každý bude moci vychutnat jedinečné panoramatické výhledy na Prahu.

Technické detaily a základní údaje o projektu včetně našich činností naleznete ZDE.
Zajímavé novinky a rozhovory k projektu můžete pravidelně sledovat ZDE.
Zdroj vizualizací: BIG/IPR Praha