Novinky & Události

Vltavská filharmonie vstupuje do další fáze: podrobná architektonická studie dokončena

Philharmonie Prag_Island View Night_Credit BIG Bjarke Ingels Group

Vltavská filharmonie vstoupila s dokončením podrobné architektonické studie do další fáze. Projektové řízení a koordinaci této významné stavby zajišťuje konsorcium vedené společností DELTA Group společně s partnery JE Group a FETTERS management. Ikonická stavba má potenciál proměnit kulturní krajinu metropole a posílit vnímání Prahy a celé České republiky jako centra světové hudby.

Nová budova Vltavské filharmonie díky unikátnímu návrhu architektonického studia BIG bude více než jen výraznou architektonickou dominantou. Koncept této multifunkční budovy podporuje myšlenku vytvořit pulzující prostor pro umění, kreativitu a komunitní život propojený s Vltavou. Návštěvníci zde najdou nejen koncertní sály pro klasickou i populární hudbu, ale také veřejnou knihovnu, kreativní hub, kavárny a restaurace. Kulturní zážitek návštěvníků ještě umocní dvě střešní restaurace s jedinečným výhledem na Prahu. S prvotřídním zázemím pro orchestry, umělce a vzdělávací programy, projekt slibuje vyplnit dlouho pociťovanou mezeru v kulturní infrastruktuře Prahy a otevřít nové horizonty pro uměleckou tvorbu a veřejné angažmá.

„Vltavská koncertní budova bude nejen centrem kultury a architektonickým skvostem, ale měla by být i novým impulsem pro cestovní ruch. Umístění do prostoru Holešovic, hned vedle nádraží Bubny, kterým budou v budoucnu přijíždět vlaky i přímo z pražského letiště, k tomu přímo vybízí. Jsem přesvědčen, že v budoucnu může tzv. kulturní turistika fungovat i tak, že turista přiletí do Prahy na koncert, vyslechne si jej a hned po koncertu opět odletí zpět do své domoviny,“ prezentoval myšlenku dopravní dostupnosti Jan Wolf, zastupitel hl. m. Prahy a předseda Výboru pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Philharmonie Prag_River to Roof Day_Credit BIG Bjarke Ingels Group
Philharmonie Prag_City View Bistro_Credit BIG Bjarke Ingels Group

Vltavská filharmonie nese název po nejdelší české řece

Pravděpodobně není nutné připomínat, že Češi mají dlouhou a slavnou tradici ve světě vážné hudby, což je jedním z důvodů, proč je projekt Vltavské filharmonie pro Česko tak důležitý. Naše země je domovem některých z nejslavnějších skladatelů klasické hudby, jako jsou Antonín Dvořák, Bedřich Smetana a Leoš Janáček, jejichž díla se pravidelně hrají na světových koncertních pódiích. Dvořákova Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ a Smetanova Má vlast (zejména symfonická báseň Vltava) jsou považovány za mistrovská díla světové hudby.

Vltavská filharmonie, pojmenovaná po nejdelší české řece protékající celou zemí, je projekt s významem daleko přesahujícím hranice Prahy. Stejně jako Vltava spojuje regiony, tak i tato budova má ambici stát se kulturním pojítkem pro celou Českou republiku. Ačkoliv bude stát v Praze a obohatí zdejší kulturní scénu včetně nastartování proměny oblasti (brownfieldu) Bubny-Zátory, její dosah bude zcela jistě celonárodní.

Philharmonie Prag__VLF_náměstí před budovou_DELTA_project management
Philharmonie Prag Plaza_Credit BIG Bjarke Ingels Group_park_exterier_zeleň

Vedoucí projektového managementu za společnost DELTA Group, která spolu s partnery JE Group a FETTERS management koordinuje celý projekt, se Zbyněk Kovář domnívá, že tato stavba se stane architektonickým a kulturním skvostem nejen pro hlavní město, ale pro celý stát. „S dokončením podrobné architektonické studie se tento velkolepý sen o Vltavské filharmonii stává pro celý tým o krok blíže realitě. Jsme na správné cestě k vytvoření instituce, která bude sloužit všem občanům naší země a věřím, že ve výsledku bude zdrojem i národní hrdosti. Nyní byl schválen postup Vltavské filharmonie do další fáze projektových příprav, kdy budeme společně soustředit síly na proces získávání potřebných povolení a připravovat patřičné stupně projektové dokumentace.“

 

To, že má objekt Vltavské filharmonie v projektové přípravě dobře nakročeno potvrdil také Petr Hlaváček, náměstek pro strategický a územní rozvoj: „Skvělá zpráva je i to, že se stále držíme časového harmonogramu, podle kterého by stavba Vltavské filharmonie měla začít v roce 2027.“ 

Zbyněk Kovář, za konsorcium DELTA – JEG – FEM vnímá tento fakt jako obrovský úspěch: „Proces projektového řízení a koordinace je každodenní práce poměrně velké skupiny projektových manažerů, techniků a specialistů. Jen náš interní koordinační tým zahrnuje téměř 40 lidí, přičemž každý zodpovídá za svoji disciplínu: stavba, akustika, statika, BIM projekce a mnoho dalších specializací. Přičemž je třeba brát v potaz, že spolupracujeme s mezinárodním týmem generálního projektanta, jehož činnosti jsou v procesu plánování a projektové přípravy klíčové pro úspěch projektu. A to jak s ohledem na technická specifika budovy, tak i s ohledem na legislativní podmínky pro výstavbu v ČR.

Zároveň neustále v centru naší pozornosti stojí garance špičkových podmínek pro vytvoření jedinečného hudebního zážitku z hlediska hudební akustiky sálů a cvičeben. Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že celý proces projektových příprav navíc podporuje BIM plánování a koordinace těchto procesů našimi BIM experty.“

Philharmonie Prag Main Hall Choir_Credit BIG Bjarke Ingels Group_small

Podrobná architektonická studie přinesla zefektivnění využití budovy

Ing. Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie dodává: „V rámci dokončení podrobné architektonické studie Vltavské filharmonie došlo k detailnímu propracování jednotlivých provozních, konstrukčních, funkčních a technických řešení, k požadovanému doplnění prostor a k celkovému zefektivnění využití budovy. I tak se objem budovy zvětšil o 13 %. V návaznosti na toto propracování a zpřesnění a na vývoj v ekonomice v uplynulých dvou letech, kdy došlo ke změně cenové hladiny stavebních materiálů a stavebních prací, jsme nechali aktualizovat rozpočet. Soutěžní návrh v dubnu 2022 předpokládal náklady na projekt ve výši 9,4 mld Kč. Odhad nákladů na realizaci budovy dle podrobné architektonické studie se v září 2024 pohybuje na úrovni 11,65 mld Kč. Jedná se o nárůst o 22,5 %, který byl Komisí hl. m. Prahy pro výstavbu Vltavské filharmonie a Radou hl. m Prahy v září 2024 akceptován. Financování projektu bude vícezdrojové, na nejvhodnějším řešení se pracuje.“  

 

FAKTA o Vltavské filharmonii

Národní hudební centrum. Vltavská filharmonie je koncipována jako národní centrum hudební kultury, především hudebního umění. Architektonický návrh dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) tvoří jednak hudební sály (hlavní, komorní a multifunkční) a jednak tzv. kreativní hub, který se bude skládat z hudebního oddělení Městské knihovny v Praze, nahrávacích studií a studovny hudební literatury.

Sídlo dvou orchestrů. Ve Vltavské filharmonii budou sídlit dva orchestry: Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, které zde budou mít odpovídající prostory pro svou rezidenci a pro své edukační programy. Zkušebny a menší výukový sál budou moci využívat nejenom hudební školy nejrůznějších úrovní z Prahy i z českých regionů.

Otevřená 24/7/365. Filharmonie je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby, ale také obyvatele a návštěvníky Prahy z celé země a zahraničí. Nabízí velkorysé veřejné prostory s parkovými úpravami a možnostmi k posezení, prostorné foyer s kavárnou a dvě střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu. Návštěvníci se budou moci po ozeleněných terasách vydat až na úplný vrchol budovy. Tento koncept tak rozšiřuje veřejný prostor náměstí a umožňuje plné využití potenciálu lokality s výhledem na Prahu do všech světových stran.

Další detaily o projektu najdete v naší sekci reference ZDE.
Zdroj vizualizací: BIG/IPR Praha