Společnost DELTA Group již mnoho let pracuje na inovativních metodách řízení projektů, které sledují kooperativnější přístup než „klasický“ model spolupráce běžně používaný ve stavebnictví. Jedním z možných přístupů je integrované řízení projektů. To je založeno na partnerském přístupu ke spolupráci, kdy jsou všichni klíčoví účastníci projektu zapojeni do procesu plánování již v rané fázi. Cíle jsou definovány společně, odborné znalosti dodavatelů a plánovacích disciplín jsou spojeny a rizika jsou spravedlivě rozdělena.
Naše zkušené manažerky stavebních projektů Hildegard Utermöhlen a Doris Schmidtberger vysvětlují výhody metody IPA managementu a její fungování v praxi.
Integrované řízení projektů se zaměřuje na holistický přístup založený na spolupráci. Základním záměrem je, aby se pro všechny zakázky vybírali nejlepší, nikoli nejlevnější partneři, a to již od počátku plánování. Tím je zajištěno, že plánování je optimalizováno kombinací odborných znalostí projektantů a dodavatelů. Plánování probíhá společně, jsou definovány cílové náklady a identifikována a vyhodnocena rizika. Nekvantifikovatelná rizika jsou na základě konkrétního projektu zařazena do neutrální rizikové sféry a tam jsou také rozpočtována. Tento přístup zajišťuje, že projekt je veden k nejlepšímu možnému výsledku a že se všichni zúčastnění skutečně ztotožňují s definovanými cíli.
Namísto klasických variant „win-lose“, tedy nabídek s nízkou cenou, které jsou obvykle výhodné pouze při rozsáhlém řízení reklamací, dochází k posunu v myšlení směrem k procesu, který se zaměřuje na „win-win“ vztahy a úspěch projektu jako společnou vizi,“ vysvětlují Utermöhlen a Schmidtberger.
„Díky modelům IPA jsou všichni klíčoví partneři na palubě ještě před fází plánování,“ vysvětluje Hildegard Utermöhlenová. „To nejlepší pro projekt je proto také to nejlepší pro všechny zúčastněné,“ dodává Doris Schmidtbergerová.
Shrnutí: Díky integrovanému projektovému řízení byl vytvořen systém, který zajišťuje větší spravedlnost pro všechny zúčastněné a větší úspěch projektu.