Jak AI transformuje stavební projekty a procesy
11. března 2025
V DELTA Group ČR neustále pokračujeme v šíření odborného know-how v oblasti inovací a digitalizace stavebních procesů. Erik Štefanovič, jednatel společnosti, byl hostem v podcastovém studiu COT Group v Praze, kde spolu s moderátorem Petrem Karbanem diskutovali o transformaci stavební praxe prostřednictvím umělé inteligence a jejím vlivu na budoucnost projektování i realizace staveb.
Podcast se zaměřil na tři klíčové oblasti: vzdělávání a bezpečné využívání dat, praktické implementace AI v každodenní činnosti celé mezinárodní skupiny DELTA do níž DELTA Group ČR patří a také na nové výzvy spojené s masivním nasazením těchto technologií ve stavební praxi.
„V DELTA Group věříme, že AI nenahradí lidi samotné, ale nahrazeni budou ti, kteří s ní nepracují,“ zdůraznil jednatel během rozhovoru. „Proto investujeme do vzdělávání našich zaměstnanců napříč všemi čtyřmi zeměmi, kde působíme, a vytvořili jsme inovativní tým, který implementuje různé AI nástroje pro specifické potřeby různých skupin našich specialistů.“
Spotify: Od reakce k predikci – Jak se mění stavebnictví | Podcast on Spotify
Poslechněte si podcast s Erikem Štefanovičem o implementaci umělé inteligence do každodenní praxe společnosti DELTA Group Česká republika. (ZDROJ: Spotify)
Praktické využití a interní transformace
V rámci diskuse Erik Štefanovič představil systém, který celá skupina DELTA implementovala pro bezpečné a efektivní využívání AI v pracovních procesech. „Nastavili jsme transparentní systém práce s umělou inteligencí a provedli důkladné zaškolení našich týmů v České republice, na Slovensku, v Rakousku i na Ukrajině. Klíčové bylo zbavit kolegy obav, že je technologie nahradí – naopak jim ukazujeme, jak díky ní mohou být v své práci efektivnější,“ vysvětlil.
Zajímavým tématem rozhovoru byly i mezigenerační rozdíly v adaptaci na nové technologie. „Mladší generace ‚digital natives‘ přijímají AI přirozeněji, ale naším úkolem je vysvětlit kulturní aspekty této změny včetně mantinelů a bezpečného využívání při práci s informacemi všem věkovým skupinám,“ doplnil jednatel.
Od vizualizace k monitoringu staveb
V diskusi byly představeny konkrétní případy využití umělé inteligence v praxi DELTA. Od vizualizace a procesu plánování budov přes monitoring staveb pomocí 360° kamer až po kontrolu BOZP a sledování prostavěnosti.

Výzvy udržitelnosti
Stranou nezůstaly ani výzvy spojené s energetickou náročností AI. „Umělá inteligence spotřebuje až desetkrát více energie než tradiční vyhledávání, což představuje významnou ekologickou zátěž,“ upozornil Erik Štefanovič. „Musíme proto pečlivě vážit, kdy a jak AI nasazovat, abychom udrželi rovnováhu mezi inovací a udržitelností.“
Diskutovala se i otázka datové hygieny. „AI generuje obrovské množství dat, která je třeba umět vytěžit, zpracovat, ale také rozhodnout, co archivovat a co smazat. Jde o nový přístup k datové ekonomice, který vyžaduje návrat k selskému rozumu,“ dodal jednatel DELTA Group ČR.
Podcast „Od reakce k predikci“ ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR
Celý podcast, realizovaný ve spolupráci s COT Group, přináší pohled na to, jak v DELTA Group integrujeme technologie budoucnosti do našich procesů. Podcast s názvem „Od reakce k predikci“ je dostupný také na portálu Hospodářské komory ČR – KomoraPlus.cz, kde je uveden význam umělé inteligence pro stavební průmysl.
„Umělá inteligence se v posledních letech stává jedním z klíčových nástrojů v mnoha průmyslových odvětvích a stavebnictví není výjimkou. Tento tradiční obor prochází díky moderním technologiím poháněných umělou inteligencí zásadní transformací. AI přináší nové možnosti ve zlepšení efektivity, bezpečnosti, udržitelnosti a inovací, což mění způsob, jakým jsou projekty navrhovány, řízeny a realizovány“, dodává k tématu závěrem Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR.
V podcastu sdílíme naše zkušenosti s digitální transformací stavebnictví a představujeme konkrétní příklady implementace inovativních postupů v našich projektech. Celý díl najdete na kromě Spotify výše, tak na našem YouTube DELTA kanále níže.